Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAKPL0637N1ZI
Call 07949084488 76% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Production Capacity | 500 Kg / Batch |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Duplex Plodder |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Power | 7.5 hp |
| Soap Shape | Rectangular, Oval, Round, Customized Mold |
| Usage/Application | Toilet Soap Making |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
View Complete details
Product Brochure
| Machine Type | Complete Plant |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Plant Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Laundry Soap, Toilet Soap |
| Process Type | Batch Type |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Power | 3 hp |
| Brand | Amarnath Engineering |
| Usage/Application | Soap Making |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Voltage | 320 V |
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 15 HP |
View Complete details
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Complete Line |
| Production Capacity | 400 kg per hour |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Power | 1 H.P |
| Soap Shape | Oval, Rectangular, Round, Customized Mold |
| Usage/Application | Toilet Soap Making |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 380 V |
| Material | MS |
View Complete details
Product Brochure
| Production Capacity | 1000 kg per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Detergent Cake, Laundry Soap, Toilet Soap |
| Machine Type | Duplex Plodder |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Power | 7.5 hp |
| Usage/Application | Bath Soap Making |
| Phase | 3 Phase |
| Power Consumption | 35 HP |
| Brand | Amarnath Engineering |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Voltage | 380 V |
| Power Source | Electric |
With the comprehensive industry knowledge of the allied domain, we are engaged in presenting a superior quality range of Bath Soap Making Machine. The offered Bath Soap Making Machinery is developed in accordance with industry norms and quality parameters.
View Complete details
Product Brochure
| Bar Size Range | 100–200 g |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Type | Blade Cutting |
| Suitable Soap Type | Laundry Soap, Detergent Cake, Toilet Soap |
| Body Material | SS and MS |
| Voltage | 220-240 V |
| Brand | Amarnath |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure | 0.4 - 0.6MPa |
| Power Source | Electric |
View Complete details
Product Brochure
| Production Capacity | 1 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Detergent Cake |
| Machine Type | SOAP MAKING MACHINE |
| Body Material | Mild Steel |
| Power | 10 hp |
| Phase | three phase |
| Soap Cutter | semi automatic cutting machine |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 850 kg |
| Automation | fully auto |
| Grade | fully auto |
View Complete details
Product Brochure
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Toilet Soap, Laundry Soap |
| Machine Type | mixer machine |
| Body Material | Mild Steel |
| Power | 10 hp |
| Phase | THREE PHASE |
| Soap Cutter | automatic cutter machine |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 850 kg |
| Automation | fully auto |
| Grade | fully auto |
| Material | S.S & M.S |
View Complete details
Product Brochure
| Plant Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity(Ton/Day) | 1 Ton |
| Production Capacity | 1 Ton |
| Machine Type | Complete Plant |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Detergent Cake |
| Process Type | Batch Type |
| Body Material | Mild Steel |
| Power | 20 hp |
| Motor | 10 H.P |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Roll Diameter | 65 mm |
| Production Capacity | 70 kg / hour |
| Roll Length | 150 mm |
| Drive Power | 7.5 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Soap |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Roll Material | Chilled Cast Iron |
| Usage/Application | Soap Making |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 3 HP |
We are one of kind name this space offer our prestigios customers restrictive of Soap Making Triple Roll Mill.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Capacity | 1 ton |
| Material Cut | SOAP CUTTING |
| Control Type | Automatic |
| Cutting Angle | 90 degree |
| Brand | amarnath engineering |
| Power | 3 Phase |
| Machine Type | ss |
| Usage/Application | Electric |
| Machine Blade Size | SS |
| Voltage | 240 V |
| Automation | Automatic |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details